czym-smarowac-twarz-po-mezoterapii.jpg

Czym smarować twarz po mezoterapii?

Piękny i młody wygląd przez długie lata to marzenie wielu ludzi - nie tylko kobiet, ale coraz częściej także i mężczyzn. Medycyna estetyczna zna wiele sposobów, jak uskutecznić tę nierówną i trudną walkę z upływającym czasem. A jedną z najpopularniejszych metod jest mezoterapia, która dostępna jest w dwóch wariantach - igłowej i bezigłowej. Jednak bez względu na wybór ostatecznej opcji należy pamiętać, że zabieg nie kończy się w momencie odstawienia przez kosmetyczkę urządzeń do mezoterapii, ponieważ w tym przypadku ważne jest również nasze zachowanie już po opuszczeniu gabinetu. Dlatego podpowiadamy, jak dbać o skórę po takiej terapii i czym pielęgnować cerę po zabiegu?

Mezoterapia igłowa czy bezigłowa?

Mezoterapia to zabieg medycyny estetycznej, którego głównym celem jest poprawa kondycji skóry i jej wyraźne odmłodzenie i odżywienie. Można się zdecydować na wybór jednej z dwóch dostępnych opcji - igłową lub bezigłową. W pierwszym przypadku substancje odżywcze zostają wprowadzone w głębsze warstwy skóry za pomocą mikroigieł, którymi nakłuwa się naskórek. Wykorzystanie tych igieł sprawia, że jest to zabieg inwazyjny, a także kosztowniejszy i boleśniejszy. Z drugiej strony ma on także wyższą skuteczność od terapii bezigłowej, w której składniki odżywcze wprowadza się za pomocą fal radiowych. Jednak to drugie rozwiązanie poleca się osobom o niższym progu bólu, gdyż jest całkowicie bezbolesne i w gruncie rzeczy przyjemne. Oczywiście trzeba pamiętać, że bezpośrednia aplikacja za pomocą igieł daję szybsze efekty (widoczne praktycznie natychmiastowo), a zabieg bezigłowy trzeba powtórzyć kilkukrotnie (zazwyczaj 3-4 razy).

Jakie korzyści przynosi mezoterapia?

Zarówno terapia igłowa, jak i bezigłowa przynoszą mnóstwo korzyści dla skóry i pozwalają zwalczyć jej najczęstsze problemy. Właśnie ta wszechstronność sprawia, że decyduję się na nią coraz więcej osób i to w różnym wieku - pierwszy zabieg warto wykonać jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia, a potem powtarzać według własnego uznania i potrzeb. Zaleca się go w celu odmłodzenia wyglądu, odżywienia skóry i poprawy jej elastyczności. Ponadto zmniejsza przebarwienia oraz zmiany potrądzikowe i blizny, a także znacznie wygładza zmarszczki. Co ważne, oba zabiegi można przeprowadzać na całym ciele i wykorzystuje się je również do zwalczania cellulitu oraz rozstępów, a nawet do porostu włosów na głowie. Mezoterapia pomaga również przy odchudzaniu, gdyż ułatwia usuwanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Jednak najczęściej wykonuje się ją na skórze twarzy, ponieważ to właśnie ona jest naszą wizytówką, więc na jej młodym i świeżym wyglądzie zależy nam najbardziej. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy po zabiegu, gdyż to od niej w dużej mierze zależy, jak długo utrzymają się pozytywne efekty terapii.

Jak wygląda skóra po zabiegu mezoterapii?

W tym i następnym akapicie skupimy się przede wszystkim na terapii igłowej, ponieważ jest bardziej inwazyjnym zabiegiem, więc skóra po niej wymaga odpowiedzialnej pielęgnacji. Oczywiście te porady można także zastosować do terapii bezigłowej, gdyż z pewnością nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc w zachowaniu młodego wyglądu. Nakłuwanie skóry ma na celu wprowadzenie substancji odżywczych w jej głębsze warstwy, dzięki czemu procesy regeneracyjne zachodzą od środka, co przekłada się na lepsze efekty. Jednakże te same nakłucia powodują, że skóra staje się wrażliwsza, gdyż igiełki pozostawiają mikroskopijne ślady, które mogą utrzymywać się do dwóch lub trzech dni po zabiegu. Dodatkowo miejsce nakłuć i jego okolice mogą być delikatnie zaczerwienione oraz opuchnięte, co często porównuje się do lekkiego oparzenia słonecznego. Jest to stan tymczasowy i wbrew pozorom bardzo pożądany, ponieważ pokazuje, że rozpoczął się już proces regeneracji i wkrótce będzie można podziwiać jej efekty w postaci odmłodzonego wyglądu.

Jak przygotować cerę do zabiegu?

Zabiegi mezoterapii igłowej są na tyle inwazyjne i zaawansowane, że wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie jest to nic skomplikowanego, ponieważ sekret tkwi w unikaniu słońca (trzeba zrezygnować z opalania zarówno przed zabiegiem, jak i po nim) oraz dogłębnym oczyszczeniu skóry. Dlaczego? Promienie słoneczne mogą mocno podrażniać, co utrudni lub wręcz uniemożliwi właściwe przeprowadzenie zabiegu, a całkowite oczyszczenie skóry to przede wszystkim kwestie higieniczne - nie chcemy przecież wprowadzać w głębsze warstwy skóry niczego poza substancjami odżywczymi. Oczywiście warto też umówić się na rozmowę - wywiad ze swoją kosmetyczką, która oceni stan cery i wykluczy wszystkie przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu (np. ciąża, leki rozrzedzające krew, uczulenia lub alergie itd.).

Jak pielęgnować cerę po zabiegu mezoterapii?

Po przeprowadzanym zabiegu na skórę zastaje nałożony specjalny preparat, który łagodzi opuchliznę i przyspiesza proces regeneracji. Ten preparat warto przetrzymać jak najdłużej (np. do końca dnia) i zmyć dopiero przed snem. Trzeba pamiętać, że skóra do kilku dni po zabiegu będzie wrażliwsza, więc wymaga delikatniejszej pielęgnacji. Z racji ciągle otwartych mikronakłuć należy szczególnie dbać o oczyszczanie. Najlepiej sprawdzają się w tej roli delikatne płyny odkażające przeznaczone specjalnie do pielęgnacji cery po zabiegach medycyny estetycznej. Na noc warto nałożyć wysokiej jakości krem antybakteryjny o działaniu nawilżającym (antybakteryjny, aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę podczas snu, a nawilżający w celu przyspieszenia jej regeneracji i właściwego odżywienia).

Rano następuje kolejne oczyszczenie i dokładne, lecz delikatne zmycie pozostałości nocnego kremu. Zamiast niego nakłada się lekki krem nawilżający z wysokim filtrem UV. W miarę możliwości zalecą się rezygnację z makijażu (przynajmniej na 24 godziny), a jeśli to niemożliwe należy postawić na wysokogatunkowe kosmetyki, które nie będą zatykać porów.

Bezpośrednia pielęgnacja skóry to jedno, jednak należy pamiętać także o kilku złotych zasadach:

  • kategoryczne unikanie słońca, które może podrażnić skórę i doprowadzić do powstawania przebarwień,
  • rezygnacja z sauny, basenu, siłowni, a nawet długich kąpieli w wannie oraz wzmożonego wysiłku fizycznego,
  • unikanie skrajnych temperatur,
  • rezygnacja z opalania - naturalnego oraz w solarium - przez około miesiąc,
  • suplementacja witaminami (głównie A, C i E) oraz odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • ograniczenie kontaktu ze zwierzętami,
  • właściwa higiena.


Kluczem do sukcesu, czyli pięknej i młodej skóry jest odpowiednie nawadnianie oraz nawilżanie i należy to robić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zaleca się stosowanie wysokiej jakości kremów nawilżających na noc i na dzień i ich obfitsze nakładanie. Z kolei wewnętrzne nawadnianie to przyjmowanie dużej ilości płynów (ok. 1,5 litra na dzień). Najlepiej sięgnąć po zwykłą wodę gazowaną, gotowaną lub nawet kranówkę i oczywiście unikać w tym czasie alkoholu. A w razie jakichkolwiek wątpliwości bez obaw kontaktować się ze swoją kosmetyczką prowadzącą zabieg.

Jak przedłużyć efekty mezoterapii?

Efekty zabiegów medycyny estetycznej są często zaskakujące, ale terapię należy powtarzać, co jakiś czas. Jednakże okres pomiędzy poszczególnymi wizytami u kosmetyczki można wydłużyć, dzięki domowej pielęgnacji. Jak? Jest kilka sposobów, które można ze sobą łączyć w celu wzmocnienia zmian. Najczęściej zaleca się stosować kwas hialuronowy, który poprawia wygląd i elastyczność skóry. Jego nakładanie można połączyć z delikatnym masażem dermarollerem, co pobudzi naskórek i sprawi, że kwas będzie się lepiej wchłaniał. Warto też sięgnąć po maski kolagenowe, które odżywiają skórę i głęboko ją nawilżają. Warto też ograniczyć wszelkiego rodzaju używki i zrezygnować z opalania. I oczywiście właściwie oczyszczać skórę, a w razie możliwości zrobić jej raz na jakiś czas przerwę od kolorowych kosmetyków i makijażu.

Zobacz urządzenia

Newsletter